BENİ SEN ÖLDÜR

“Beni Sen Öldür / 78 Maraş” kitabı katliamın boyutlarını gösteriyor”

Maraş Katliamının 36. yılında, katliam ile ilgili yeni bir kitap piyasaya çıktı. “Beni Sen Öldür / 78 Maraş” adıyla piyasaya çıkan kitabın yazarı Aziz Tunç. Aziz Tunç, daha önce de “Maraş Kıyımı / Tarihsel Arka Planı ve Anatomisi” adıyla bir kitap çıkartmıştı. İlk kitabından genel anlamıyla Maraş Katliamını anlatan ve bugüne kadar verilmeyen birçok bilgiyi gün yüzüne çıkartan yazar bu kitabında katliamın daha da derinlerine inerek, insan hikayelerini anlatıyor.

Maraş Katliamı sırasında katledilen 90’a yakın insanın hikayesinin anlatıldığı kitap, katliamın arka planının, kimlere uygulandığının gösterilmesinin yanında önemli bilgileri de ortaya çıkartıyor. Ölenlerden birinin mezarına yanlış kafatasının konması, mezarlarının sonradan çıkartılması gibi bilgilerinde verildiği kitap Maraş Katliamı ile ilgili bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma olarak kabul edilebilir.

Sayıların ve derme çatma bilgilerin dışında birebir insan hikayeleri anlatması ile, yayınlanmayan fotoğrafları yayınlamasıyla bugüne kadar en kapsamlı Maraş Katliamı kitabı olan “Beni Sen Öldür / 78 Maraş”, katliamın gerçek boyutlarını, nedenlerini, niçinlerini çok net ortaya koymaktadır. Klasik bir tarih yazımının dışına çıkan yazar, katledilen insanların öykülerini hikayeci diliyle anlatması ve bilgileri bütün çıplaklığı ile vermesiyle kitabın okunurluluğunu da arttıracaktır.

“Beni Sen Öldür / 78 Maraş” kitabı Fırat yayınları etiketiyle 19 Aralık Cuma günü kitapçılarda olacak.