Maraş katliamı dosyasına ulaşmak isteyen avukata AYM’den ret

Avukat Seyit Sönmez, Maraş katliamı dava dosyasına ulaşabilmek için AYM’ye yaptığı başvuru geri çevrildi

Avukat Seyit Sönmez, Maraş katliamı dava dosyasına ulaşabilmek için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru reddedildi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, AYM’nin kararında, “Başvuruda ileri sürülen iddialar, mahkemelerce delillerin değerlendirilmesi ve hukuk kurallarının yorumlanmasına ilişkin olup mahkeme kararlarında bariz takdir hatası veya açık bir keyfilik oluşturan bir hususun da bulunmadığı dikkate alındığında ihlal edilen iddiaların kanun yolu şikâyeti niteliğinde olduğu anlaşılmaktadır. Açıklanan gerekçelerle başvurunun açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Kararı yorumlayan Sönmez,  “AYM, ‘mahkemelerin takdir hakkıdır’ diyor. Yani idari görevler, yargıçlar, idarenin çalışanları yanlış karar verdikleri zaman bunun bir yaptırımı yok. Dolayısıyla çok rahat bir şekilde hareket edebiliyorlar” dedi.

Ne olmuştu?

Maraş’ta 19-26 Aralık 1978’de 111 kişi Alevi oldukları için MHP’li faşistler tarafından katledilmişti. Dava sürecinde herhangi bir ilerleme olmazken, hukuki sürecin işletilmesini isteyen avukatlar da engellenmişti.

Dava 1991 yılına kadar sürmüş, sanıklardan 29’u idam, 7’si müebbet, 321’i de 1-24 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmıştı. Sıkı yönetim mahkemesinin idam kararları da Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Maraş’ta öldürülen yurttaşların avukatlarından Ceyhun Can 10 Eylül 1979’da, Halil Sıtkı Güllüoğlu 3 Şubat 1980’de ve Ahmet Albay 3 Mayıs 1980’de öldürülmüştü.

Kaynak: Gazete Yolculuk